این موارد را درباره اوتیسم بشنوید و باور نکنید!

  • اختلال اوتیسم بسيار نادر است 》
    شايد در گذشته چنين بوده؛ ولی در حال حاضر، اوتیسم يکی از شايع‌ ترين اختلالات تحولی است.

*اوتیسم مخصوص فرزندان افراد مرفه است》
درست است که آمارها نشان دهندۀ فراوانیِ بیشتر ابتلا به اوتیسم در خانواده های ثروتمند و تحصیل کرده است، اما قطعاً دلیل این اختلال چنین موضوعی نیست! به نظر می رسد دلیل اصلی این اتفاق این است که افراد ثروتمند و تحصیل کرده فرزندان خود را بیشتر از نظر پزشکی زیر نظر می گیرند.

*اوتیسم، يک اختلال جديد است》
در واقع، اولين مورد اين اختلال، پسر نوجوانی‌ بود که توسط ژان ايتارد در سال ۱۷۹۹ کشف و گزارش شد. پس اوتیسم، چندان هم جديد نيست.

*فقط پسرها به اوتیسم مبتلا می شوند》
تقریباً از هر ۵ فرد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ۴ نفر پسر و یک نفر دختر هستند. درست است که پسرها بسیار بیشتر از دخترها به این بیماری دچار می شوند، اما گاهی شدت این اختلال در دخترها بیشتر از پسرها است. در ضمن، تشخیص این اختلال در دخترها دشوارتر نیز هست. 

*اوتیسم ناشی از شيوه تربيتی مادران سرد و بدون عاطفه بوده و با شيوه های غلط فرزندپروری والدين همچون طرد و بی‌تفاوتی مرتبط است》
اگرچه علت اصلی اوتیسم هنوز شناخته شده نیست، امابه نظر می رسد که مشکلات عاطفی و هیجانی در بروز آن نقش ندارند. همچنین بروز اوتیسم با شيوه فرزنـد پروری والدين ارتباطی ندارد. اختلال اوتیسم یا درخودماندگی، زیستی است و در سنین پایین نشانه های خود را آشکار می کند.

*افرادی که دچار اوتیسم هستند، نمی توانند آموزش ببينند》
افراد دچار اختلال اوتیسم یا درخودماندگی، چنانچه از آموزش ‌های ساختار يافته در مدرسه و خارج از مدرسه بهره‌ مند شوند، می ‌توانند استعدادهای خود را بالفعل کنند و نهایت بهره را از آن ها ببرند.

*مبتلایان به اوتیسم علاقه‌ای به روابط اجتماعی ندارند》
کودکان اوتیستیک روابط اجتماعی برقرار می‌کنند و احساسات دارند، اما روابط و ابراز احساسات‌شان غیرمعمول است. شاید میل به برقراری روابط در آن‌ها به اندازه کودکان عادی رشد نکند، اما نوجوانان و جوانان مبتلا به اوتیسم به داشتن تعامل با سایر کودکان و نوجوانان علاقه‌مندند.

*باید مانع رفتار تکراری کودک مبتلا به اوتیسم شد》
نکته مهم در این زمینه فهم دلیل رفتار تکراری است. افسردگی و اضطراب از دلایل احتمالی این رفتارهاست. درک دلیل این رفتارها و تلاش صحیح برای تعدیل و نه ممانعت از آن‌ها نتایج بهتری در پی خواهد داشت. پس، ابتدا باید بفهمیم چرا یک کودک درگیر یک عمل تکراری می‌شود.